tr Turkish
ar Arabicen Englishfr Frenchde Germanit Italianru Russianes Spanishtr Turkish
Çatal Adası | Bodrum Muğla

Çatal Adası | Bodrum Muğla

Eski adıyla Volo olarak bilinen Çatal Ada, Ege Denizinin Bodrum ilçesinde bulunan bir adadır. Turgutreis kasabasına deniz mil yakınlığında olan bu ada üzerinde, iki konik tepe mevcuttur. Yüksek tepelere çıkılarak hem Çatal Adası’nın, hem çevre adaların, hem de denizin muhteşem görüntüsünü seyretmek mümkündür.

Egenin nadide illerinden biri olan Muğla, diğer doğal güzellikleri gibi bu eşsiz güzelliği de içinde bulundurur. Çevresinde başka adalar da mevcuttur, bunlardan ikisi Yassıada ve Çoban Adası’dır. Diğer adalara nazaran üzerinde herhangi bir işletme olmadığı için burayı ziyarete gelenler genel olarak dalış amaçlı gelmektedir.

Tüplü dalış yapmak isteyenler için ilk tercih edilen noktalardan biridir. Denizin berraklığı, sakin bir konumu, hafif esen rüzgarı ve dalgalanmanın az olması buranın tercih edilmesinin sebepleridir.

Nasıl Gidilir?

Üzerinde bir tesis bulunmadığı için yat ile gelenler, Turgutreis kasabası üzerinden gidiş yaparlar. Bu kasabaya 1.5 mil uzaklıkta bulunan bu ada, temiz plajı ve berrak denizi ile ilgi odağıdır. Gece seyir yapmak isteyenler sığlıklara ve akıntıya dikkat etmelidir.

Bodrum Çatal Adası Tüplü Dalış

Bizans Batığı’nı içinde bulunduran bu bölgede, yapılan kazı çalışmalarından sonra batığı Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergilemek üzere halka sunmuşlardır. Dalış için Turgutreis kasabasından kalkan tekneler ile turlar aracılığıyla dalışa izin verilen bölgelerde, tüplü dalışlar gerçekleştirilmektedir. Dalışla birlikte doğanın sahip olduğu sualtı güzelliklerini görmek mümkündür.

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir